Fakta og tall

Statistikk

ProduktBruttoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger *PremieandelSnittomsetning pr spiller
Eurojackpot2 105 144 8251 167 9673 133 88251,7 %1802
Extra709 265 850605 9082 396 61349,5 %1171
Flax1 089 495 1508 151 10950,0 %
Joker892 015 4001 327 2833 719 57749,3 %672
Keno283 782 225166 6983 290 28052,8 %1702
Lotto4 327 886 8701 856 51514 098 65648,9 %2331
Nabolaget223 564 300350 520734 11978,2 %638
Oddsen3 142 845 235320 7396 146 45578,1 %9799
Tipping433 442 109201 126719 71154,2 %2155
Vikinglotto2 702 510 5861 410 6267 562 11948,9 %1916
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger *PremieandelSnittomsetning pr spiller
Belago133 584 09524 35954 366 63693,1 %5484
Multix167 471 74146 28858 859 83292,1 %3618
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger *PremieandelSnittomsetning pr spiller
Instaspill1 237 260 499557 214696 370 47494,5 %2283

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

ProduktBruttoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger *Premieandel
Eurojackpot1 662 567 0751 076 2812 469 02549,6 %
Extra716 064 150596 3372 494 14949,0 %
Flax1 050 804 425843 0148 483 57853,6 %
Joker877 075 2601 298 4203 651 91549,1 %
Keno278 782 570169 1673 318 22650,9 %
Lotto4 174 547 3501 819 24513 660 18649,0 %
Nabolaget220 571 900381 414718 06177,8 %
Oddsen3 254 613 709320 4296 279 68978,5 %
Tipping542 493 856215 123934 65955,0 %
Vikinglotto2 635 233 5761 389 0137 295 06750,2 %
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger **Premieandel
Belago220 240 74633 62886 308 74493,0 %
Multix282 586 90168 45295 892 05992,3 %
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger ***Premieandel
Instaspill ****979 526 519468 413524 116 61494,6 %

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

ProduktBruttoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger *Premieandel
Eurojackpot1 461 012 4251 011 9362 162 00449,6 %
Extra753 013 800588 6412 596 77948,8 %
Flax1 117 611 375874 9808 804 72850,7 %
Joker881 099 2401 300 4993 670 54049,2 %
Keno284 890 640191 0813 421 81363,1 %
Lotto4 118 536 2901 805 96313 449 11746,1 %
Nabolaget226 269 100374 765731 10675,8 %
Oddsen3 025 479 071310 7875 858 83778,0 %
Tipping530 899 872206 984889 85753,8 %
Vikinglotto2 796 452 0401 422 0167 647 56150,1 %
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger **Premieandel
Belago274 562 64036 546102 304 87892,7%
Multix417 249 12080 565139 532 99892,3%
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger ***Premieandel
Instaspill ****840 260 870419 894428 006 11594,0 %

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

ProduktBruttoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger *Premieandel
Eurojackpot815 904 875697 4371 198 07049,6%
Extra816 544 400619 4802 857 65348,8%
Flax1 118 687 275825 4539 369 26852,6%
Joker888 880 9801 297 6613 711 00649,2%
Keno273 846 470174 8993 321 86556,4%
Lotto4 100 579 8501 768 08913 452 17546,3%
Nabolaget236 606 600378 512679 56070,4%
Oddsen2 753 988 935258 9375 125 42076,6%
Tipping527 565 786208 6811 045 39054,4%
Vikinglotto2 867 935 8351 462 5808 352 51450,1%
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger **Premieandel
Belago262 197 83333 819112 229 76892,2%
Multix483 409 06189 409176 245 96292,2%
 
ProduktNettoomsetningAntall kunderAntall vinnerkuponger ***Premieandel
Instaspill720 376 334355 074352 101 59093,4 %

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

ProduktBruttoomsetningAntall aktive spillereAntall premier *Premieandel
Eurojackpot735 135 725709 6761 061 57931,4%
Extra856 643 550630 3243 116 76649,4%
Flax1 091 011 400817 3179 424 75753,5%
Joker905 682 6001 292 6373 775 09349,4%
Keno289 169 330159 0093 405 41556,1%
Lotto4 054 095 9051 736 00613 206 65646,0%
Nabolaget207 894 950352 305492 21075,0%
Oddsen2 764 188 894265 5365 064 95376,1%
Tipping528 942 037199 801874 52853,4%
Viking Lotto2 991 144 8201 555 0349 773 10746,1%
 
ProduktNettoomsetningAntall aktive spillerAntall premier **Premieandel
Belago251 337 55333 000116 714 98391,7%
Multix521 672 78894 454204 702 65892,2%
 
ProduktNettoomsetningAntall aktive spillereAntall premier ***Premieandel
Instaspill ****532 609 126282 506251 961 43693,2 %

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

ProduktBruttoomsetningAntall aktive spillereAntall premier *Premieandel
Eurojackpot590 808 925572 738850 95249,6%
Extra900 811 350634 5353 051 85147,8%
Flax1 148 706 125868 64310 183 28748,6%
Joker873 908 8601 226 4283 555 20147,5%
Keno297 370 540142 0193 493 82560,4%
Lotto3 953 066 4691 683 16411 496 29548,1%
Nabolaget152 700 500403 174263 84596,8%
Oddsen2 658 029 294229 4894 668 42874,3%
Tipping563 930 102206 057801 06953,5%
Viking Lotto2 300 849 2551 283 0157 388 89049,2%
 
ProduktNettoomsetningAntall aktive spillerAntall premier **Premieandel
Belago236 629 63531 847122 670 60691,5%
Multix561 759 25094 668221 338 82492,1%
 
ProduktNettoomsetningAntall aktive spillereAntall premier ***Premieandel
Instaspill ****436 861 339215 977209 366 84193,1 %

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

ProduktBruttoomsetningAntall aktive spillereAntall premier *Premieandel
Eurojackpot404 864 575526 251707 96049,6 %
Extra955 250 650685 0463 180 56949,2 %
Flax1 121 220 600796 7799 999 97051,5 %
Joker881 825 7001 268 3963 686 52049,1 %
Keno287 417 435146 5243 407 18455,2 %
Lotto3 395 021 1901 706 5075 221 18149,5 %
Oddsen2 577 088 478244 4214 618 87275,0 %
Tipping574 327 398214 254881 30153,8 %
Viking Lotto2 366 327 4151 310 2827 715 77248,9 %
 
ProduktNettoomsetningAntall aktive spillerAntall premier**Premieandel
Belago220 880 81630 629142 036 79691,7 %
Multix575 006 817102 581225 385 00892,0 %
 
ProduktNettoomsetningAntall aktive spillereAntall premier ***Premieandel
Instaspill ****318 062 928180 577151 445 72792,9 %

* Én vinnerkupong = én premie per premiegruppe per spill per spillomgang (eksempel: Én 11’er og fire 10’ere i Tipping = to vinnerkuponger)
** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om du vinner én eller flere premier i samme spillomgang
*** Én vinnerkupong = én premie per spillrunde, uavhengig om en vinner én eller flere premier i samme spillomgang
**** Flax-kundene står for majoriteten av kundemassen. Digital Flax-omsetning er inkludert i omsetningen av Instaspill.

Historikk

ÅrGrasrotmidlerMottakereGivereSnitt mottakereSnitt givere
2009210 943 85414 501519 52114 547406
2010264 153 68317 106638 37015 442414
2011295 646 79719 342701 46915 285421
2012340 087 73521 279759 57615 982448
2013339 554 11023 009768 06614 757442
2014357 529 15124 288807 45114 720443
2015394 806 48125 368834 25615 563473
2016448 030 06826 698906 03316 781494
2017455 240 32728 588951 54315 924478
2018649 007 92530 7721 044 34021 091621
2019698 265 43932 8521 098 42721 255636
2020716 830 04637 3381 345 33019 198533
Sum4 453 265 569

Fordeling per kategori

 202020192018
Antall givere tilknyttet1 345 3301 246 4061 181 272
Grasrotmidler generert716 830 046698 265 345649 007 918
Snittbeløp grasrotmidler per grasrotgiver533560549
ÅrSamlet utdelingIdrettForskningKulturHelse- og rehabiliteringStatskassenBingoformålGrasrotandelenAndre formål 1)
Nominelle beløp i millioner kroner
1948532------
19491046------
1950-195926773193------
1960-1969544158385------
1970-19791 8478421 005------
1980-19897 8873 4322 6291 223-603---
1990-199919 4135 8785 4106 0896171 419---
20002 655824824824183----
20012 758858858858183----
20022 9031 0506001 050203----
20032 9031 2003001 200203----
20042 6111 200-1 20019912---
20052 6071 200-1 20019512---
20062 7101 250-1 25019812---
20072 8811 250-1 25021912--150
20083 6771 558-1 25024012--617
20093 8801 558-1 25023212-211617
20103 9361 558-1 25023512-264617
20113 8861 525-1 224224122295604
20124 0301 641-1 1682201222340628
20133 9461 860-8632271247339598
20144 2052 263-6362461255356636
20154 4852 423-6812311559394681
20164 8522 597-731277663447731
20175 2512 825-7943021566455794
20185 5232 861-8053061569648820
20195 6762 940-8273141555697827
20206 1673 231-9093451740717909
Total111 51148 06312 21228 5335 5992 2374785 1629 227

Nominelle beløp i millioner kroner.

Prisjustert til 2020-verdi i NOK milliarder: 170,3

1) Samfunnsnyttige og humanitære organisasjoner, samt øvrige mindre formål.

 2020201920182017
Beløp i mill. kr.
Landsdekkende avtaler:
Norges Fotballforbund/Toppfotball Kvinner/Norsk Toppfotball34 725 00035 175 00028 000 00029 000 000
Norges Idrettsforbund og Paralympiske komite8 000 0006 000 00013 000 00013 000 000
Norges Ishockeyforbund3 800 0001 900 0002 600 0004 500 000
Norges Håndballforbund/Norsk Topphåndball5 300 0001 250 0002 350 000
Norges Skiforbund Langrenn5 400 0005 300 0005 000 0008 500 000
Brettforbundet (Norges Snowboardforbund)5 500 0006 000 0006 000 0006 000 000
Good Games (e-sport)1 850 0001 850 000
Norsk Kulturskoleråd (Drømmestipendet)3 400 0003 400 0003 400 0002 300 000
Den Norske Turistforening (inkludert Hamar og Hedmarken)2 650 0002 650 0002 650 0002 300 000
By:Larm1 000 0001 000 000850 000650 000
Øvrige landsdekkende samarbeidsavtaler9 347 0005 537 2285 250 0004 250 000
Sum landsdekkende sponsoravtaler80 972 00070 062 22866 750 00072 850 000
 
Lokale samarbeidsavtaler
HamKam Toppfotball440 000440 000400 000400 000
Storhamar Ishockey500 000500 000450 000450 000
Elverum Håndball Herrer270 000270 000250 000230 000
Fart FL, kvinner120 000120 000120 000
Storhamar Håndball Damer220 000220 000220 000220 000
Øvrige lokale samarbeidsavtaler575 0001 680 0001 500 0001 380 000
Sum lokale samarbeidsavtaler2 125 0003 230 0002 940 0002 680 000
 
TOTAL SAMARBEIDSAVTALER83 097 00073 292 22869 690 00075 530 000
Hovedproblemspillet (eller det eneste)tallprosent
Kasinospill (nett)23051%
Odds, inkluldert liveodds7617%
Poker225%
Bingo204%
Databingo30,7 %
NT Belago20,4 %
Hestespill123%
NT terminal (Multix)30,7 %
Lotto / Viking Lotto/EuroJackpot/
Extra /Joker/Keno/Nabolaget
51%
Tipping40,9 %
Skrapespill51%
Andre pengespill72%
Pengespill, men ikke spesifisert5813%
Dataspill (spill som ikke er pengespill)30,7 %
Totalt450100%
Type pauseAntall pauser/utestengelser
(avrundet til nærmeste tusen)
Antall unike spillere
(avrundet til nærmeste tusen)
Utestengelse8 0005 000
180 dagers pause50 00015 000
30 dagers pause37 00011 000
7 dagers pause32 0007 000
1 dags pause80 00026 000
MånedsgrenserMaks. beløpAntall spillere som har satt grenseGjennomsnittlig verdi på satt grense
Totalgrensekr 20 0001 057 419kr 4 500
Instaspill (delgrense)kr 10 000/7500864 997kr 2 110
Multix (delgrense)kr 2 700132 319kr 2 089
Belago (delgrense)kr 4 40056 897kr 3 661
DagsgrenserMaks. beløpAntall spillere som har satt grenseGjennomsnittlig verdi på satt grense
Totalgrensekr 20 0001 057 419kr 2 651
Instaspill (delgrense)kr 4000/2000864 997kr 846
Multix (delgrense)kr 650132 319kr 543
Belago (delgrense)kr 90056 897kr 812
Utslippskilde ForbrukUtslippsfaktor Utslipp
Scope 1
Bensin23125 liter3,01125 kg CO2/liter 69,64 tonn CO2
Diesel30590 liter3,22644 Kg CO2/liter98,70 tonn CO2
Sum scope 1168,33 tonn CO2
Scope 2
Antall kjørte kilometer med elbil8242 km0,024 kg CO2/km0,2 tonn CO2
Fjernvarme29360 kWh0,116 Kg CO2/kWh3,41 tonn CO2
Elektrisitet4595133 kWh0,119 Kg CO2/kWh546,82 tonn CO2
Sum scope 2550,42 tonn CO2
Scope 3
Restavfall (uten emballasjeplast)99680 kg0,55 CO2/Kg54,82
CO2-utslipp fra flyreiser23,5 tonn CO21 tonn23,50 tonn CO2
Sum scope 378,32 tonn CO2
Totalt CO2-utslipp797,08 tonn

Medarbeidere, kompetanse og organisasjon

Alle tall er ved utgangen av årene202020192018201720162015
Antall ansatte413423413406408404
Antall årsverk432,17429,8426,24419,6417,6406
Antall organiserte (ansatte)269263254247240221
Antall uorganiserte (ansatte)144160159159168183
Antall heltidsansatte413423413406408402
Antall deltidsansatte000002
Andel midlertidig ansatte (i %)9,7 %*5,4 %5,3 %5,6 %5,3 %0,5 %
Prosentandel kvinner (av alle ansatte)0,3737,0 %36,8 %37,8 %37,4 %37,9 %
Prosentandel menn (av alle ansatte)0,6363,0 %63,2 %62,2 %62,6 %62,1 %
        
Intern turnover2,2 %5,4 %8,9 %4,4 %4,4 %3,2 %
Ekstern turnover3,1 %4,3 %2,7 %2,7 %2,2 %2,5 %
       
Lønnsforskjeller mellom kvinner og menn      
Kvinnelige medarbeideres lønn i %-andel av mannlige93,0 %93,0 %92,9 %92,5 %91,3 %91,3 %

Kjønnsfordeling blant ledere

 under 3030-50over 50
Kvinner1109
Menn01817

På direktørnivå (nivå 1 og 2) er 3 av 7 kvinner
På nivå 3 er 13 av 35 kvinner
På nivå 4 er 4 av 13 kvinner

Kjønnsfordeling på alder

 20-2930-3940-4950-5960+
Kvinner1736503119
Menn1251769823
Del artikkelen: